En Özel Mucize: Propolis

Propolis deyip geçme! Antioksidant etkisi öyle güçlü ki tam bir bağışıklık güçlendirici ajan olarak çalışmakta. Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen propolis aslında çok uzun zamanlardır kullanılmakta.

Propolis Nedir?

Asıl görevi propolisin; arıların kovan için de hastalanmadan kalmalarını sağlamaktır. Kovanı her türlü mikroorganizmalardan koruyarak steril kalmasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında soğuk ve rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında kovanın uygun sıcaklık ve nemde kalmasını sağlamaya yarar.

Bitkilerin çoğunlukla çürümelere karşı korunmak için yaprak ve çiçeklerinde reçine üretirler. Bu reçine antimikrobik, su geçirmeyen ve ısıya karşı yalıtım oluşturan bir maddedir. Arılar bu maddeyi toplarlar ve çiğneyerek sindirime uğratırlar ve balmumu kıvamı verirler. İşte bu madde PROPOLİS’dir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Arılar için bu kadar öneme sahip olan propolisin biz insanların vücudunda nasıl bir biyoyararlılığı vardır merak ediyorsanız hadi gelin birlikte okumaya devam edelim.

Propolisin Hangi Hastalıklarda Ne İşe Yarar?

Antimikrobiyal bir etkiye sahip olduğu için ağız ve içinde çıkan yaralar, aftlar ve uçuk ile savaşmada oldukça etkilidir. Ağız içinde enfeksiyona ve yaralara yol açan mikroorganizmaların üretilmesini engellemede çok yardımcıdır.

Kansere karşı çok büyük bir koruyuculuğu da sahiptir. Özellikle kalp sağlığımızı korumamızda elimizi çok güçlendirir. İçeriğinde bulunan polifenol ve flavon bileşikleri damarlarımız ve kalbimizi korur. Peki bu nasıl yapar hemen anlatayım; karaciğerde üretilen kolesterol ve trigliserit miktarını azaltarak kötü kolesterol diye biline LDL seviyesinin düşmesini sağlar. Damarlarda ki plak oluşumunu engellediği için damarların tıkanmasını yani aterosklerotik lezyonları azaltmaktadır. Daha rahat bir damar çeperi sayesinde kan akışı seviyesi de düzene girdiği için tansiyon sorunları da ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca yapılan çeşitli araştırmalar da göstermiştir ki propolis aynı zamanda kan şekerini de düşürücü etkisi ile antihiperglisemik bir özelliğe de sahip olarak diyabete karşı savaşda da oldukça etkilidir.

Antibakteriyel özelliğini mide ve bağırsak üzerinde de etkin bir şekilde kullanmakta propolis. Özellikle mide de üreyen h.pylori bakterisi ile etkin bir şekilde savaşmakta ve üremesini engellemektedir.

Vücutta fazla biriken toksinleri de uzaklaştırarak karaciğerimiz de koruma altına almaktadır. Alerjiye bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı, burun akıntısı reaksiyonlarını en aza indirip, alerjik durumların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle astım şiddetini azaltmada çok destekleyicidir. Antioksidant özelliği sayesinde beyin fonksiyonlarını da arttırarak Alzheimer’a karşı da bizi korumaktadır.

Propolis Nasıl Kullanılır? Beslenmemize Nasıl Ekleyebiliriz?

Eğer damla şeklinde bir ürüne sahipseniz yetişkinlerde 20 damla, çocuklarda da 10 damla olacak şekilde günlük beslenmemize ekleyebiliriz. Propolis içeren ballı karışımlar da mevcuttur. Eğer böyle bir ürüne sahipseniz yoğurt veya ılık süte ekleyerek günlük tüketimine ilave edebilirsiniz.

Bu kadar güzel ve güçlü etkilere sahip Propolisi sizde beslenmenizde yer açmak istemez misiniz? Fakat arı ürünlerine karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığı da çok çok önemli.

Yorum Yap